Kalkulačka cestovného poistenia v roku 2024

Chcete vedieť, koľko vás bude stáť cestovná poistka pri dovolenke v cudzine? Odpoveď vám môže dať kalkulačka na porovnanie cestovného poistenia, ktorú pripravil portál Finsider v spolupráci so stránkou Najpoistenie.sk. Do zadania kalkulačky treba uviesť požadované údaje, ktorými vás kalkulačka prevedie. Vo výsledku vám kalkulačka ukáže porovnanie cestovného poistenia a najlacnejšiu ponuku na cestovnú poistku. Z ponuky porovnania si môžete poistenie rovno aj objednať.

Kalkulačka na porovnanie cestovného poistenia je skonštruovaná tak, že si v prvom kroku treba vybrať cieľovú destináciu cesty a jej účel. Dovolenkár si musí tiež vybrať, či má záujem o krátkodobé alebo dlhodobé cestovné poistenie, či má byť jeho súčasťou aj poistenie storno poplatkov a nakoniec treba zadať dátum odchodu a príchodu. V druhom kroku musí používateľ zadať údaje počet osôb, ktoré cestujú a ich vek. Na základe týchto údajov kalkulačka vypočíta cenu poistky a ukáže porovnanie cestovného poistenia. Jednotlivé ponuky poisťovní zoradí od najlacnejšej.

Čo je to cestovné poistenie:

 • Cestovné poistenie slúži ako finančné krytie neočakávaných nákladov napríklad na liečbu, za zodpovednosť či krádež a v rámci pripoistenia alebo samostatného poistenia kryje aj storno dovolenky, zájazdu či letenky.
 • Poistka môže kryť liečebné náklady, asistenčné služby, náklady spojené s ochorením Covid-19, stratu či poškodenie batožiny, zodpovednosť za škodu či storno poplatky. Existuje krátkodobé a celoročné poistenie.
 • Jednotlivé zložky cestovného poistenia si pritom vo väčšine poisťovní môže klient vyskladať podľa svojich potrieb. Niektoré poisťovne ale ponúkajú aj balíky cestovného poistenia podľa špecifikácie cesty.
 • O cene rozhoduje cieľová destinácia, plánované športové aktivity, počet poistených osôb, trvanie cestovného poistenia a zložky, ktoré cestovná poistka zahŕňa. Cenu poistky môže ešte zvýšiť pripoistenie storna.
 • Medzi výluky cestovného poistenia patrí napríklad varovanie ministerstva zahraničných vecí pred vycestovaním do nebezpečných krajín, škody spôsobené alkoholom či chronické choroby a tehotenstvo.
 • Niektoré poisťovne v základnom balíku nekryjú rizikové a adrenalínové športy. Ak ich chce mať klient kryté, musí si ich pripoistiť a za poistku zaplatiť viac peňazí.

Dĺžka poistného krytia:

 • Krátkodobé cestovné poistenie trvá len obmedzený čas, ktorý si klient dohodne len na jednorazovú cestu.
 • Dlhodobé cestovné poistenie môže trvať 45, 90 alebo 365 dní. Poistení pritom môže cestovať neobmedzene.

Čo všetko kryje cestovné poistenie:

 • Cestovné poistenie v rámci liečebných nákladov pokrýva napríklad výdavky na lekára, lieky, prepravu, zdravotné pomôcky a pobyt v nemocnici. Poistka môže zároveň zahŕňať smrť či následky, ktoré klientovi spôsobí úraz.
 • Poisťovne zároveň kryjú aj náklady spojené s ochorením Covid-19. Zahŕňa to liečbu, hospitalizácie, ubytovanie či napríklad storno letenky, ak niekto musel zostať v karanténe a nenastúpi na plánovaný let späť domov.
 • Poistenie batožiny kryje odcudzenie, poškodenie alebo stratené cestovné kufre. Poistka ale zahŕňa aj poškodenie batožiny pri havárii či živelnej udalosti. Prepláca sa hodnota obsahu batožiny s ohľadom na jeho opotrebovanie.
 • Bez ohľadu na to, či mal dovolenkár cestovnú poistku, musia aerolinky takéto problémy vyriešiť aj náhradou škody. Zaväzuje ich k tomu takzvaný Montrealský dohovor.
 • Poistenie zodpovednosti za škodu môže pomôcť v prípade, keď klient v zahraničí niečo neúmyselne poškodí alebo niekomu spôsobí ujmu na zdraví. Vtedy kryje náklady priamo na zničené veci, právnu ochranu či nemajetkovú ujmu.
 • Poistenie storna kryje nákladov na zrušený let, rezervovanú dovolenku, izbu či zájazd. Predáva sa samostatne alebo ako pripoistenie. Niektoré poisťovne ho ponúkajú v rámci základného balíka cestovného poistenia. Poisťovňa v rámci neho prepláca storno cestovných lístkov, leteniek či hotelov. Storno sa ale prepláca len za vopred stanovených podmienok.

Porovnanie cestovného poistenia (príklad)

 • Ak sa niekto chystá na dva týždne do Chorvátska, bude mu stačiť krátkodobé cestovné poistenie v rámci Európy. V prípade cestovania autom by malo stačiť poistenie liečebných nákladov, úrazu a zodpovednosti za škodu.
 • Kalkulačka na porovnanie cestovného poistenia vypočítala, že pre dve osoby sa môže cena v tomto prípade pohybovať od zhruba 29 eur do 53 eur. S pripoistením storna za zájazd v hodnote tisíc eur bude stáť zhruba 77 eur.
 • Pri poistení storna platí, že sa jeho cena odvíja od sumy dovolenky či letenky. Klienti by si ho tiež mali uzatvoriť hneď potom, ako si dovolenku či zájazd objednajú. Po kúpe sa totiž môže uplatňovať čakacia doba na platnosť poistenia.

Článok je prevzatý zo stránky www.finsider.sk so súhlasom autora.

Zdieľajte článok

Ak sa vám tento článok páčil, môžete ho zdieľať.

Mám záujem o viac informácií

Po vyplnení údajov Vás budeme kontaktovať