Ako si mám nastaviť poistnú sumu na nehnuteľnosť?

Kto si berie hypotéku, musí si kupovanú nehnuteľnosť aj poistiť. Banka chce byť totiž krytá pre prípad, že by sa s touto nehnuteľnosťou niečo stalo. Otázne je, na akú výšku si treba nastaviť poistnú sumu. Odborníci tvrdia, že nestačí si poistiť nehnuteľnosť do výšky hypotéky, keďže banka nepožičia na celú hodnotu nehnuteľnosti a preto by prišlo k podpoisteniu.

V ďalšom diele poradne portálu Finsider, ktorý sme pripravili v spolupráci so spoločnosťou Finportal, radíme, či sa pri stanovení poistnej sumy na nehnuteľnosť môžeme spoliehať na cenu zo znaleckého posudku, na základe ktorého nám banka schválila úver. Na otázku čitateľa odpovedal riaditeľka divízie neživotného poistenia spoločnosti Finportal Štefan Fajnor.

Otázka

Môžem sa pri nastavení poistnej sumy na nehnuteľnosť spoliehať na cenu z posudku, ktorý som si dal spraviť pri kúpe nehnuteľnosti?

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že áno. Samozrejme záleží od veku znaleckého posudku, aktuálnych zmien cien na trhu s nehnuteľnosťami, cien stavebného materiálu a ľudskej práce.

Taktiež je veľmi dôležité vedieť, z akej ceny zo znaleckého posudku pri rôznych typoch nehnuteľností vychádzať a čo jednotlivé sumy v znaleckom posudku zohľadňujú a znamenajú.

V znaleckých posudkoch sa stretávame s tromi cenami a to východisková, technická a všeobecná. Každá z nich môže mať rozdielnu hodnotu. 

Poisťovňa preplatí to, čo je lacnejšie

Východisková cena určuje, za koľko by sa dala predmetná nehnuteľnosť postaviť. Čiže ide o cenu potrebného stavebného materiálu a ľudskej práce v čase zhotovenia znaleckého posudku, potrebnej na výstavbu. Táto hodnota sa využíva hlavne pri poistení rodinných domov.

Netreba zabúdať, že ak chceme čo najpresnejšie určiť hodnotu nehnuteľnosti, musíme si pozrieť všetko, čo je  vo východiskovej cene nehnuteľnosti zahrnuté – napr. pozemky, vedľajšie stavby, prípojky, ploty, atď.  Ak obsahuje aj hodnoty, ktoré nespadajú pod poistenie, ako sú napríklad pozemky, je potrebné jej hodnotu o uvedené položky znížiť. Je taktiež dôležité si uvedomiť, že táto suma je uvádzaná bez DPH.

Pri poistnej udalosti poisťovňa predpokladá, že klient pristúpi k oprave poškodenej  nehnuteľnosti, alebo si ju nanovo postaví v závislosti od stavu nehnuteľnosti a toho čo bude  ekonomicky výhodnejšie.

Druhou veľmi často používanou hodnotou zo znaleckého posudku je všeobecná hodnota. Táto hodnota sa používa pri poistení bytov. Tento údaj zohľadňuje trhovú hodnotu bytu, nakoľko pri poistnej udalosti si klient neviem postaviť nový byt, ale chce si kúpiť približne rovnaký byt v rovnakej lokalite.

Odpovedal: Štefan Fajnor, riaditeľ divízie neživotného poistenia

Článok je prevzatý zo stránky www.finsider.sk so súhlasom autora

Zdieľajte článok

Ak sa vám tento článok páčil, môžete ho zdieľať.

Mám záujem o viac informácií

Po vyplnení údajov Vás budeme kontaktovať